Święty Mikołaj Cudotwórca z Miry (ur. ok. 270 w Patarze, zm. ok. 345 lub 352) – biskup Miry w dzisiejszej Turcji. Jeden z najbardziej czczonych przez Kościoły Prawosławne świętych (nazywany zawsze św. Mikołajem Cudotwórcą), a także uznawany za świętego przez Kościół katolicki.

Zasłynął jako cudotwórca, ratował żeglarzy i uratował miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich.

Według podań po bogatych rodzicach otrzymał w spadku znaczny majątek, którym chętnie dzielił się z ubogimi. Wyróżniał się pobożnością i miłosierdziem. Mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. Po życiu gorliwym i pełnym dobrych czynów, zmarł w połowie IV w., spontanicznie czczony przez wiernych. Gdy Mirę opanowali Arabowie, kupcom włoskim udało się zabrać jego relikwie i przewieźć do Bari w południowych Włoszech. Znana jest historia o trzech niesprawiedliwie uwięzionych oficerach uwolnionych za jego wstawiennictwem; opowieść o trzech ubogich pannach wydanych za mąż dzięki posagom, których Święty dyskretnie im dostarczył; o trzech młodzieńcach uratowanych przez niego od wyroku śmierci; o żeglarzach wybawionych z katastrofy morskiej. Jeden z utopców statku wiozącego świętego na pielgrzymkę do Jerozolimy miał podobno zostać przez niego wskrzeszonym. Święty Mikołaj wskrzesił też trzech młodzieńców zabitych za nieuregulowanie rachunku za nocleg w gospodzie. Święty Mikołaj brał udział w soborze w Nicei, gdzie miał spoliczkować heretyka Ariusza.

Atrybutami Mikołaja są szaty biskupie, trzy złote kule na księdze, troje dzieci w cebrzyku, kotwica, okręt i pastorał.

 

0 Comments

  1. O, gdyby tak święty Mikołaj cudotwórca zechciał uczynić dla mnie jeden cudzik… 🙂

  2. A ja tam jakoś nie wczuwam sie w tego Mikołaja Biskupa.Wydaje mi się to trochę śmieszne na siłę odświedczać tradycyjnego Mikołaja. Następny w kolejce byłby zajączek :0)

  3. Historia i legenda tego biskupa jest pouczająca, rozdał majątek ubogim, ale szczerze mówiąc nie podoba mi się, takie na siłę krytykowanietego świeckiego Mikołaja w wersji nie biskupiej.A to chociażby ze względu na dzieci ateistów lub innych wyznań.Takim dzieciom, może być przykro w przedszkolu i szkole, bo ich rodzice np.nie chcą typowo katolickich praktyk.Pozdrawiam Ania.

  4. Ja jednak wolę Świętego od……………jak go określić……………..plastikowego… Mikołaja.

Leave a Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com